Nasze opinie
Kapitał zakładowy spółki z o.o. - minimalny dopuszczalny może być zbyt mały
Jedną z pożądanych przez przedsiębiorców cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest fakt, że do jej uruchomienia nie trzeba mieć dużego kapitału – wystarczy 5 tysięcy złotych. Warto jednak mieć na uwadze, że wpłacenie go w takiej właśnie wysokości może okazać się zgubne dla spółki, a może jeszcze bardziej – dla jej zarządu.
Złe długi w podatku dochodowym od 2020 r.
Obowiązująca od wielu lat w podatku VAT ulga na złe długi (u dłużnika odpowiednio jest to sankcja z tyłu zaległości płatniczych) zostanie od 2020 r. wprowadzona do przepisów o podatku dochodowym. Samej idei należy przyklasnąć. Niestety, realizacja - podobnie ja w przypadku wielu ostatnich wprowadzonych zmian w przepisach podatkowych – pozostawia wiele do życzenia.
Przedawnione zobowiązania to też przychód (artykuł opublikowany w „Dzienniku Gazecie Prawnej” nr 58 z 2015 r. – fragmenty, stan prawny na 25.03.2015 r. )
Przepisem stosunkowo rzadko dostrzeganym przez podatników jest art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT. Jest on praktycznie niestosowany przez osoby fizyczne nieprowadzące ksiąg rachunkowych. Nakazuje on powiększenie przychodu o wartość przedawnionych zobowiązań (a jego odpowiednikiem jest art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT).
Nierzetelność lub brak ewidencji przychodów u podatnika rozliczającego się w formie tzw. ryczałtu ewidencjonowanego (artykuł opublikowany w Biuletynie „Doradca Podatkowy” nr 4 z 2013 r. – fragmenty)
Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r., Nr 144, poz. 930 ze zm., dalej: ustawa o ryczałcie) zawierają normy regulujące skutki prawne nieprowadzenia ewidencji przychodów bądź prowadzenia nierzetelnego czy niezgodnego z odrębnymi przepisami.
Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej a związane z nią czynności wykonane poza strefą (artykuł opublikowany w „Rachunkowości” nr 5 z 2014 r. – fragmenty)
Jednym z podstawowych problemów przedsiębiorców działających w specjalnych strefach ekonomicznych jest określenie podatkowych skutków tzw. czynności pomocniczych wykonywanych poza strefą, w tym usług zakupionych od osób trzecich. Wciąż nierozstrzygnięty jest spór o to, w jaki sposób wpływają one na wysokość dochodu zwolnionego z CIT.
Konsekwencje przekroczenia rocznego okresu używania składników majątku niezaliczonych do środków trwałych (artykuł opublikowany w „Rachunkowości” nr 1 z 2015 r. – fragmenty)
Kwalifikując nabyte lub wytworzone składniki majątkowe do środków trwałych bądź wartości niematerialnych, podatnicy kierują się m.in. kryterium przewidywanego okresu używania. Na ogół, jeżeli nie przekracza on roku, wydatki na nabycie lub wytworzenie można uznać za koszty uzyskania przychodów z datą ich poniesienia. Zdarza się jednak, że okres używania jest dłuższy niż pierwotnie zakładany i przekracza rok. Przyjrzyjmy się, jakie są tego skutki dla podatnika.
Nabycie przez zarejestrowanego czynnego podatnika od towarów i usług usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, związanej z przyszłymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu tym podatkiem. (stan prawny 1.2.2015 r.)
Zgodnie z zasadą ogólną, wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu, kwartale) kwota podatku naliczonego przewyższa kwotę podatku należnego, na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT różnica ta podlega odliczenia od podatku należnego w rozliczeniu za następne okresy lub zwrotowi na rachunek bankowy.